0

Hloupé obavy z globálního oteplování

Setrvalé předkládání strašidelných historek o globálním oteplování v populárních médiích nás zbytečně děsí. A co je ještě horší, děsí i naše děti.

Al Gore slavně vylíčil, jak by vzestup mořské hladiny o 20 stop (šest metrů) téměř zcela zaplavil Floridu, New York, Nizozemsko, Bangladéš a Šanghaj, ačkoliv Organizace spojených národů odhaduje, že mořská hladina se zvýší dvacetkrát méně a žádné podobné škody nenapáchá.

Někteří z nás obhajují toto přehánění argumentem, že jde o dobro věci a jistě není na škodu, pokud se v jeho důsledku ještě více zaměříme na boj proti globálnímu oteplování. Podobnou obhajobu používala administrativa George W. Bushe, když zveličovala teroristickou hrozbu ze strany Saddámova Iráku.

Tento argument je však strašlivě mylný. Podobné přehánění napáchá mnoho škod. Nadměrné obavy z globálního oteplování totiž znamenají, že se méně obáváme jiných věcí, kde bychom mohli vykonat mnohem více dobrého. Soustředíme se například na dopady globálního oteplování na malárii – ty jsou takové, že za sto let bude touto nemocí ohroženo o něco více lidí –, místo abychom pomohli půl miliardě lidí, kteří dnes malárií trpí, prostřednictvím prevence a léčebných metod, jež jsou mnohem levnější a podstatně účinnější, než by bylo snižování uhlíkových emisí.