tsyvinksi9_Camilo FreedmanSOPA ImagesLightRocket via Getty Images_crypto app Camilo FreedmanSOPA ImagesLightRocket via Getty Images

Příští fáze vývoje kryptoměn

NEW HAVEN – Regulátoři na celém světě jdou po kryptoměnách. Čína je zakázala. Spojené státy zvažují paletu opatření, jež je mají zkrotit. Britská centrální banka vytváří kapitálové požadavky na finanční instituce, které je drží. Regulace ale nevěstí odvětví kryptoměn katastrofu, naopak má zásadní význam pro jeho dlouhodobé vyhlídky.

Vývoj trhu s kryptoměnami začal stadiem, které lze nejlépe popsat jako „produktovou inovaci“. Technologie blockchainu umožnila lidem nově přistoupit ke starým otázkám (Co jsou peníze? Jak lze vytvářet umění a připisovat mu hodnotu?). To vyústilo v aplikace jako virtuální měny a tokenizované umění, které jsou silně na očích. Umožnilo to ale i méně oslnivé inovace v široké škále oblastí, od sledování zásilek kontejnerů po zlepšení integrity zdravotnických záznamů.

Bude působení blockchainu revoluční? Záleží na tom, co člověk považuje za „revoluci“. Robert Gordon z americké Severozápadní univerzity se například ptá, jestli důsledky technologické inovace z nedávnější doby budou stejně dalekosáhlé jako dřívější průlomy. Ukáže se, že jsou chytré telefony stejně důležité jako elektřina? Bude mít elektronické obchodování stejně transformační vliv jako parní pohon? Vyrovná se internet svým účinkem rozhlasu a telegrafu?

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading and receive unfettered access to all content, subscribe now.

Subscribe

or

Unlock additional commentaries for FREE by registering.

Register

https://prosyn.org/CGTr5EKcs