farmer3_ANNE-CHRISTINE POUJOULAT_AFP_Getty Images

Jak zdanit nehmotnou ekonomiku

LONDÝN – Někteří velmi chytří lidé včetně prezidenta Evropské centrální banky Maria Draghiho nebo hlavního ekonoma Bank of England Andyho Haldanea vyjadřují obavy ze zpomalení růstu produktivity. A protože je tato produktivita (měřená jako HDP na odpracovanou hodinu) základním hnacím motorem zvyšování životní úrovně, je jejich znepokojení oprávněné.

Pro většinu lidí na Západě mzdy a životní úroveň už několik desetiletí klesají. Pokud jste v roce 1970 pracovali například jako tovární dělník v severní Anglii, pak existuje docela slušná pravděpodobnost, že vaše děti dnes v reálném vyjádření vydělávají méně než vy před 50 lety. Totéž platí pro dělníky jinde v Evropě i ve Spojených státech a tato ekonomická realita je jedním z důvodů vzestupu populistické politiky.

Trajektorie klesá už mnoho let. Jak vyplývá z obrázku 1, průměrný roční růst produktivity v pěti zemích OECD – Francii, Německu, Japonsku, USA a Velké Británii – činil v 70. letech 2,4%. Během deseti let po roce 2005 dosahoval ve zmíněných zemích 0,6%. A i když k tomuto poklesu přispěla „velká recese“, která započala v roce 2007, průměrná hodnota klesala dávno před vypuknutím finanční krize.

https://prosyn.org/bHBcNthcs