4

Ženský vzdor

VARŠAVA – Mezi dnešními populisty na pravém křídle a tak nějak neočekávaným, nicméně působivým protivníkem – ženami – roste nepřátelství. Ve Spojených státech, podobně jako v Polsku, byla práva žen mezi prvními cíli útoku populistických vůdců. Ženy to však nepřijímají vleže.

Tradiční konzervatismus západu se převážně ztotožnil s potřebou garantovat ženám reprodukční svobodu. Naproti tomu dnešní administrativa pravicových populistů je v tomto směru vyloženě zastaralá, kdy se snaží zvrátit reformy prosazované nejen levicí a dlouhodobě akceptované konvenční pravicí.

Není tajemstvím, že mainstreamový konsensus je zdrojem opovržení – a úspěchu – moderních populistů a to nejen co se týká práv žen. První zákony Donalda Trumpa jako prezidenta USA ukazují dychtivost, s jakou odmítá dlouholeté normy také v mnoha dalších oblastech, včetně zahraničních styků a ekonomické politiky.

Je to však útok na práva žen, kterému se dostává nejsilnější odezvy. De facto lídr Polska, Jarosław Kaczyński, od návratu jeho strany k moci v roce 2015 politicky ustoupil pouze jednou. Minulý říjen, kdy tisíce žen všech věkových skupin vyšlo do ulic na “černý protest,“ byla jeho vláda nucena ustoupit od plánu představit kompletní zákaz potratů. (Podle současného právního ustanovení je potrat povolen v případě znásilnění, závažných vad plodu, nebo ohroženého zdraví matky.)