schetyna1_Artur WidakNurPhoto via Getty Images_polish eu flags Artur Widak/NurPhoto via Getty Images

Přivést Polsko zpátky do Evropy

VARŠAVA – Nedávná výzva francouzského prezidenta Emmanuela Macrona k reformě Evropské unie je známkou naděje pro celý kontinent. Máme sice své neshody, ale co se týče podstatných otázek, jsme zajedno. Ohledně toho, co Evropa musí dělat, aby dál vzkvétala, má Macron v zásadě pravdu. Musíme EU vzpružit tím, že upevníme její demokratičnost, soudržnost a spravedlivost. Zároveň musíme Evropu posilovat proti nepřátelům, kteří ji chtějí oslabit – konkrétně proti vnitřním populistickým silám a zahraničním mocnostem, které je podporují.

Když populisté dosáhnou moci, tak jako vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) v Polsku, sní o zasetí sporů mezi demokratické opoziční strany. Vytvořením Evropské koalice opozičních sil před květnovými volbami do Evropského parlamentu jsme však jejich cynickou strategii překonali. Tato nová demokratická aliance, již vedu, má už v předvolebních průzkumech náskok a má našlápnuto k porážce PiS – nejprve v květnu a pak na podzim v polských parlamentních volbách.

Oboje volby jsou stěžejní. Polsko potřebuje novou vládu, která ctí vládu práva a v EU sehrává pozitivní úlohu. Evropa zase potřebuje Polsko, které sice hájí své zájmy, ale také odhodlaně bojuje za demokratické hodnoty, které jsou zásadní pro budoucnost EU.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/JzsASmucs