tbrookes1_FABRICE COFFRINIAFP via Getty Images_climatechangeprotest Fabrice Coffrini/AFP via Getty Images

Ekonomia Potrzebuje Rewolucji Klimatycznej

BRUKSELA/NOWY JORK – Ograniczenia neoklasycznego myślenia ekonomicznego – DNA ekonomii w takiej formie, w jakiej jest ona obecnie nauczana i praktykowana – nie są nigdzie bardziej widoczne niż w obliczu kryzysu klimatycznego. Chociaż pojawiają się nowe pomysły i modele, stare podejście pozostaje głęboko zakorzenione. Zmiany są bardzo potrzebne.

Dyscyplina ekonomiczna nie zdołała zrozumieć kryzysu klimatycznego – nie mówiąc już o zapewnieniu skutecznych rozwiązań politycznych – ponieważ większość ekonomistów ma tendencję do dzielenia problemów na małe, łatwe do opanowania części. Mawiają, że racjonalni ludzie myślą na marginesie. Liczy się nie przeciętność czy całość czyjegoś działania, ale raczej kolejny krok, w porównaniu z bezpośrednimi alternatywami.

Takie myślenie jest rzeczywiście racjonalne w przypadku małych problemów. Kompartmentalizacja jest niezbędna do zarządzania konkurencyjnymi wymaganiami dotyczącymi czasu i skupienia. Ale myślenie marginalne jest nieadekwatne do wszechogarniającego problemu dotykającego każdego aspektu społeczeństwa.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/w89gulZpl