mody25_FREDERICK FLORINAFPGetty Images_mario draghi Frederick Florin/AFP/Getty Images

Draghiho nebezpečné loučení

PRINCETON – Mario Draghi riskuje, že v posledních týdnech svého osmiletého funkčního období na postu prezidenta Evropské centrální banky prohloubí problémy eurozóny. Slíbil, že ECB dál sníží úrokové sazby, aby popohnala ekonomiku eurozóny. Tvůrci politik však mají prostor jen pro skrovné škrty v sazbách, které pro posílení růstu udělají málo – a křehké banky v eurozóně vystaví potenciálně neúnosnému tlaku.

V červnu Draghi uvedl, že ECB připravuje novou dávku stimulace, včetně dalšího snižování měnověpolitické úrokové sazby a obnovení kvantitativního uvolňování (QE) skrze nákupy vládních dluhopisů. Po posledním zasedání Rady guvernérů ECB, které se uskutečnilo 25. července, pak dál vyzýval k „významné míře měnové stimulace“.

Christine Lagardeová, která má Draghiho od 1. listopadu nahradit jako prezidentka ECB, nedávno řekla, že centrální banka „má k dispozici širokou sadu nástrojů a musí být připravena jednat“. Rovněž Olli Rehn, guvernér finské centrální banky a člen Rady guvernérů ECB, vyzval k „podstatnému a dostatečnému“ jednání. Finanční trhy proto od ECB očekávají razantní „velký třesk“ opatření, až se 12. září opět sejde rada.

https://prosyn.org/hFdSgzOcs