macron supporters Aurelien Morissard/IP3/Getty Images

Konec dělení na levici a pravici?

NEW YORK – Po francouzské revoluci z roku 1789 se poslanci Národního shromáždění, kteří podporovali revoluční změny, posadili nalevo, zatímco ti, kdo se stavěli proti nim a toužili po návratu starého řádu monarchie a církve, usedli napravo. Odtud vznikly politické termíny „levice“ a „pravice“. Mnozí komentátoři francouzských prezidentských voleb poukázali na fakt, že tyto kategorie už nevystihují současnou politiku ve Francii – a koneckonců ani nikde jinde. Emmanuel Macron se pyšní tím, že nestojí napravo ani nalevo.

Marine Le Penová, jejíž Národní fronta je spojována s krajní pravicí, s tím nesouhlasí: podle ní je Macron, který působil v socialistické vládě, levičák. Podobně jako v případě Donalda Trumpa to ovšem byla Le Penová, kdo kandidoval coby „hlas lidu“, zatímco Macron byl stejně jako Hillary Clintonová vykreslován jako loutka bankéřů, kulturních elit a mezinárodních plutokratů.

Co tedy dnes levice a pravice znamenají, pokud vůbec něco?

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/JIe24Jj/cs;