singer197_Jean-Christophe PrattConstruction PhotographyAvalonGetty Images_childpovertypollution Jean-Christophe Pratt/Construction Photography/Avalon/Getty Images

Jak rozdat milion dolarů

PRINCETON – Nedávno bylo oznámeno, že jsem se stal letošním vítězem Berggruenovy ceny za filozofii a kulturu, která se uděluje za „významné úspěchy při rozvoji myšlenek, jež utvářejí svět“ a je spojená s odměnou ve výši jeden milion dolarů. Samozřejmě mě těší, že se moje práce dočkala uznání, že skutečně dělá to, v co jsem vždy doufal: mění svět k lepšímu. Je mi ctí, že jsem se mohl připojit k řadě význačných předchozích vítězů, přičemž z těch posledních bych jmenoval Marthu Nussbaumovou, Ruth Baderovou-Ginsburgovou a Paula Farmera, a jsem vděčný Nicolasi Berggruenovi za jeho zájem o filozofii a myšlenky a za jejich podporu – mezi zámožnými investory je to stále velká vzácnost.

Jakmile nadšení z této zprávy opadlo, začal jsem přemýšlet nad otázkou, jak s těmito penězi naložím. Netrvalo dlouho a rozhodl jsem se, že je rozdám.

Za prvé si s manželkou uvědomujeme, že máme dost peněz, abychom pohodlně žili a dělali věci, které jsou pro nás opravdu důležité, a máme pocit, že i naše děti jsou v podobné situaci. Samozřejmě k tomu přispívá i fakt, že žijí v Austrálii a na rozdíl od velké části světa mají bezpečnou pitnou vodu, bezplatnou či dostupnou zdravotní péči a bezplatné vzdělání pro vlastní děti.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading and receive unfettered access to all content, subscribe now.

Subscribe

or

Unlock additional commentaries for FREE by registering.

Register

https://prosyn.org/N9Bo2KFcs