Fotbal a filozofie

Góóóól! Rajská píseň nebo pekelné kvílení, podle toho, který tým dal gól: náš, nebo jejich. Jak to, že dráha míče dokáže způsobit tolik radosti i bolesti? Už několik týdnů sedím u televize a sleduji Světový pohár. Moje žena mi vyhrožuje rozvodem a dalšími disciplinárními opatřeními. Co je ale zdrojem oné přitažlivosti, onoho kouzla?

Svět her je naší trvalou rajskou zahradou. Můžeme kdykoli opustit svět reality a vstoupit do světa svobody, nevinnosti, blaženosti ze hry. Fotbal a ráj? Co že to mají společného?

Každý člověk si ve svém každodenním světě chaosu, bezduchosti, nespravedlnosti a viny vyhrazuje posvátný okruh svobody a pořádku, nevinnosti, spirituality a spravedlnosti. Sachovnice, tenisový kurt, fotbalové hřiště: uvnitř nich se cítíme svobodní, protože jsme to my, kdo píše pravidla, a protože jsme zde chráněni proti železným pravidlům vnějšího světa. Cítíme i jistou nevinnost, protože svět her je také světem nevinnosti: rajská zahrada před pádem. Tady můžeme být dětinsky sobečtí, můžeme ukojit svou touhu po úspěchu, moci a nadvládě - to vše bez pocitu viny.

https://prosyn.org/NBGOP3Ncs