verhofstadt9_Stephane de Sakutin_AFP_Getty Images_Merkel Stephane de Sakutin/AFP/Getty Images

Krize evropského vedení

BRUSEL – Seznam krizí Evropské unie se neustále rozrůstá. Vedle odhlasování „brexitu“ ve Velké Británii, složité situace kolem polského ústavního soudu, ruské rozpínavosti, problému běženců a uprchlíků a znovu se probouzejícího nacionalismu však největší ohrožení EU pramení zevnitř: je to krize politického vedení, jež ochromuje evropské instituce.

Vedoucí představitelé členských států EU (s výjimkou britské premiérky Theresy Mayové) jako by to chtěli potvrdit, když se nedávno sešli v Bratislavě, aby se pokusili dát najevo solidaritu a znovu nastartovat „postbrexitovský“ reformní proces. Účastníci dosáhli jistého pokroku při vytváření Evropské obranné unie, což bychom měli přivítat, a také připustili, že současný organizační rámec EU není trvale udržitelný; o smysluplné institucionální či ekonomické reformě se však mluvilo jen málo.

A odmítnutí italského premiéra Mattea Renziho vystoupit na závěr summitu po boku francouzského prezidenta Françoise Hollandea a německé kancléřky Angely Merkelové v podstatě potvrdilo obavy, že bezradné vedení jen přiživuje nefunkčnost institucí. Summit, jenž měl být demonstrací jednoty, nakonec odhalil jen další štěpení.

https://prosyn.org/JpKoD8Acs