25

Federalistická hrozba pro Evropu

STOCKHOLM – Svět se po referendu o „brexitu“ ve Spojeném království zásadně změnil. Bude trvat desítky let, než naplno poznáme důsledky rozhodnutí britských voličů odejít z Evropské unie.

Jedna věc, kterou však víme s jistotou, je to, že je plně v zájmu EU zachovat s Británií pevné vazby, přestože britští voliči své rozhodnutí učinili jednostranně. Sázky jsou příliš vysoké na to, abychom dovolili, že proces ovládnou malicherné mocenské hry, které zastíní nebo podryjí společné zájmy, jak se v evropské politice stává tak často.

Ekonomicky nahlíženo, růstu v EU bude nepochybně ku prospěchu otevřený obchod s Británií. Dohoda o volném obchodu, která zahrne finanční služby, minimalizuje škody způsobené brexitem u všech zúčastněných stran, protože evropské firmy budou nadále spoléhat na Londýn jako jediné globální finanční centrum v regionu. I když se bankovní služby přesunou jinam do eurozóny, firmy jako Volvo, Siemens a Total budou stále potřebovat Londýn, chtějí-li konkurovat společnostem jako Toyota, GE a Exxon.

Politicky nahlíženo, EU a Británie budou těžit ze zachování úzké spolupráce, protože ani jedna strana není ušetřena problémů, které dnes region postihují. Mezi ně patří sílící agresivita Ruska a jeho prezidenta Vladimira Putina, vzestup ISIS a hrozby domácího terorismu a utečenci prchající do Evropy z Blízkého východu a severní Afriky. Výsledek plebiscitu o brexitu navíc nemění strategický význam NATO, kde je nezbytná pokračující spolupráce a kde EU potřebuje Británii stejně jako Británie EU.