man working on laptop tech startup Sean Gallup/Getty Images

Překvapivý technologický úspěch Evropy

BRUSEL – Na Evropu se často pohlíží jako na digitálního opozdilce, který běží daleko za průkopnickými Spojenými státy a Asií. Zdání ale klame. Podle nové zprávy londýnské investiční firmy Atomico se dnes evropské startupy v oblasti umělé inteligence ujímají vedení, vytvářejí nová technologická centra a přitahují investice tradičních přívrženců odvětví. Loni se do evropského technologického sektoru investovalo rekordních 13,6 miliardy dolarů, oproti 2,8 miliardy dolarů v roce 2011.

Pryč jsou dny, kdy evropský „tech“ sektor z velké části tvořily spotřebitelsky orientované podniky v oblasti elektronického obchodování – často do očí bijící kopie úspěšných amerických společností. Dnes je Evropa domovem skutečně průkopnického novátorství, v čele s tím, co Atomico označuje za „hluboké technologie“ – onen druh umělé inteligence, již vyvinula společnost DeepMind patřící Googlu. V roce 2015 na hluboké technologie připadalo 1,3 miliardy dolarů evropských rizikových investic do vznikajících firem, uvolněných v 82 kolech, což je značný nárůst oproti 289 milionům dolarů, uvolněným v roce 2011 v 55 kolech.

Nová evropská technologická centra se objevují v nečekaných místech, zdaleka nejen na rané horké půdě v Londýně, Berlíně a Stockholmu. Za města, která bude dobré v nadcházejících letech sledovat, Atomico označuje Paříž, Mnichov, Curych a Kodaň. Francouzské hlavní město, uvádí Atomico, už co do počtu a objemu dohod financovaných z rizikového kapitálu začíná konkurovat Londýnu a Berlínu.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/kWqtAf1/cs;