afriedman25_Teera Konakan Getty Images_ green investment Teera Konakan Getty Images

Jak rozetnout tragédii občin

NEW YORK – Slovem týdne je bohužel omikron. Titulkům vévodí další nová varianta covidu-19, a tak rychle opadá celosvětová pozornost věnovaná klimatickým otázkám v návaznosti na konferenci COP26, která proběhla minulý měsíc. Lidstvo má přece jen sklon soustředit se na nejnaléhavější hrozbu.

Naše reakce na pandemii by přesto mohla nabídnout plán k zápasu se změnou klimatu. Obě krize zahrnují klasickou tragédii občin, k níž dochází, když jednotlivci v zájmu osobního zisku nedbají na prospěch společnosti. Globální reakce na covid-19 ovšem předvedla, že za účelem urychlení vývoje, testování a distribuce (přinejmenším v bohatém světě) úspěšných vakcín se dokázaly spojit některé nepravděpodobné subjekty. Klimatická krize vyžaduje podobný přístup. Uplatnění kapitálu ke zmírňování globálního oteplování bude vyžadovat spojenectví neobvyklých druhů ve finančnictví, technologiích, aktivismu za sociální spravedlnost a dalších oblastech.

Kapitál, vedle vlády a náboženství, byl v dějinách jednou ze tří velkých pák změny. Má moc pohnout směřováním celých civilizací. Po mnoho desítiletí se kapitálové toky řídily jednoduchým pravidlem, které definoval nositel Nobelovy ceny za ekonomii Milton Friedman: záleží pouze na výnosech pro akcionáře. Pokračující životaschopnost této zákonitosti ale v poslední době zpochybnily nebývalé přírodní požáry, častější a silnější záplavy, čím dál zřetelnější sociální nerovnosti a další znepokojivé problémy.

To continue reading, register now.

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

or

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

https://prosyn.org/jWBrIbJcs