carvalho1_JOHNWESSELSAFPGettyImages_driverwashinghandsebola John Wessels/AFP/Getty Images

Jak ebola vítězí

LONDÝN – Od chvíle, kdy ministerstvo zdravotnictví Demokratické republiky Kongo (DRK) ohlásilo nový výskyt eboly na severovýchodě země, uplynul rok. Přesto se nemoc zdaleka nepodařilo dostat pod kontrolu a její výskyt se stal v DRK za posledních pět let už druhým případem, který musela Světová zdravotnická organizace klasifikovat jako „ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu“, což je nejzávažnější označení, jaké WHO může vyhlásit – dosud bylo použito pouze čtyřikrát. A zároveň jde o druhou největší epidemii eboly v doložených dějinách.

Vysoce účinná experimentální vakcína proti ebole je dostupná a týmy v terénu usilovně pracují na tom, aby dostaly virus pod kontrolu. Protože se však nemoc vyskytuje v nestabilní zóně konfliktu, hrají okolnosti proti nim. V prvních sedmi měsících tohoto roku se stali zdravotníci nebo zařízení určená k léčbě eboly terčem 198 útoků, při nichž zahynulo sedm lidí a 58 dalších utrpělo zranění.

Neschopnost zvládnout současnou krizi je však důsledkem nedostatků, které dalece přesahují Demokratickou republiku Kongo. Přestože se rozsáhlá epidemie šíří dál, mezinárodní společenství stále pojímá i základní aspekty prevence a připravenosti nesprávně. V případě nemoci, jako je ebola – která je vysoce nakažlivá a vykazuje úmrtnost kolem 50% –, mají tyto lapsy zničující následky.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/LL4KJ4vcs