Zabíjí „léčba“ rakoviny pacienty?

TAMPA – Pacienti a politici stále častěji žádají „lék“ na rakovinu. Možná se však prokáže, že kontrola této nemoci je lepší strategií než snaha o její vyléčení.

Před sto lety zavedl německý nositel Nobelovy ceny Paul Ehrlich koncept „magických kulek“ – sloučenin navržených tak, aby se zaměřovaly na nádorové buňky nebo organismy vyvolávající nemoci a zabíjely je, a přitom aby nepostihovaly buňky normální. Úspěch antibiotik o 50 let později Ehrlichovu myšlenku zdánlivě potvrdil. Triumfy medicíny nad bakteriemi mají tak obrovský vliv, že „válka proti rakovině“ se dodnes vede na základě předpokladu, že budeme-li hledat dostatečně chytře a přičinlivě, jednoho dne se nám podaří najít magické kulky proti nádorovým buňkám.

Ponaučení z výzkumu exotických druhů v kombinaci s nedávnými matematickými modely evoluční dynamiky nádorů nicméně naznačují, že úplné vymýcení většiny typů rakoviny může být nemožné. Snaha toho dosáhnout by navíc mohla celý problém zhoršit.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/rZAiNha/cs;