guinto1_ALREN BERONIOAFP via Getty Images_typhoon philippines Alren Beronio/AFP via Getty Images

Polityka w Kwestii Pandemii Musi Być Polityką Klimatyczną

CALAMBA – Podczas gdy świat jest skoncentrowany na kryzysie COVID-19, zmiany klimatyczne nadal postępują. Konsekwencje są druzgocące i stają się coraz poważniejsze - dotyczy to także samej reakcji na pandemię.

Nie ma wątpliwości, że klęski żywiołowe stają się coraz częstsze i intensywniejsze w wyniku zmiany klimatu. Tylko w tym roku Australia zmagała się z najbardziejniszczycielskimipożaramibuszu w swojej historii. Kraje Afryki Wschodniej walczą z najgorszym od dziesięcioleci wybuchemszarańczypustynnej. Wyspy Salomona, Vanuatu, Fidżi i Tonga zostały uderzone przez cyklontropikalnykategorii 5. Europa znalazła się pod wpływem rekordowejfaliupałów. Mój kraj - Filipiny - stanął w obliczu intensywnychpowodzi, a sezon tajfunów jeszcze się nie zakończył.

Naukowcy ostrzegają, że takie zagrożenia prawdopodobnie skrzyżują się z COVID-19 i reakcją na zdrowie publiczne, w tym przez potęgowanie stresu w systemach opieki zdrowotnej, wyczerpywanie zasobów reagowania kryzysowego i osłabienie możliwości ludzi do dystansu społecznego. Pogłębi je zarówno postępujący kryzys gospodarczy, jak i utrzymujące się od dawna różnice społeczno-gospodarcze, zarówno w obrębie krajów, jak i między regionami.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/kYcJAaBpl