boccaletti9_BERND LAUTERAFP via Getty Images_german floods BERND LAUTER/AFP via Getty Images

Gdy Tama Polityczna Się Łamie

LONDYN – Duże przestrzenie w Europie są zalane, a zachód Ameryki pogrążony jest w upale, ogniu i suszy. Zamożne kraje doświadczają tego, co wiele krajów rozwijających się od zawsze wiedziało: zmieniający się klimat może szybko stać się nie do opanowania, gdy zawiedzie nasza kontrola nad wodą.

Po katastrofach tego letniego sezonu przywódcy polityczni, jak kanclerz Niemiec Angela Merkel czy gubernator stanu Oregon Kate Brown, wzywają do przyspieszenia globalnej walki ze zmianami klimatycznymi. Ale chociaż redukcja emisji gazów cieplarnianych jest pilnie potrzebna, to jednak tutaj nie wystarczy. Utrata bezpieczeństwa wodnego bogatych społeczności jest dowodem nie tylko zmieniającego się klimatu, ale także porażki politycznej na większą skalę.

Na początku XX wieku wszyscy byli rutynowo narażeni na trudne warunki klimatyczne. Na przykład zachodnia część Stanów Zjednoczonych była w dużej mierze niezdatna do zamieszkania dla osób przyzwyczajonych do łagodnego klimatu. Sady kalifornijskiej Imperial Valley miały dopiero nadejść, a ich żyzna gleba wyschła i zamieniła się w niezdatną do orki skorupę. Miasta, które teraz zajmują pustynie regionu – San Diego, Los Angeles, Las Vegas, Phoenix – były pozbawionymi wody placówkami, które nie były w stanie utrzymać większej populacji.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading and receive unfettered access to all content, subscribe now.

Subscribe

or

Unlock additional commentaries for FREE by registering.

Register

https://prosyn.org/0kvCaoQpl