birdsall8_Parveen KumarHindustan Times via Getty Images_india flood Parveen Kumar/Hindustan Times via Getty Images

Wyzwolenie Rynku Klimatycznego

WASZYNGTON, DC - Postęp w walce ze zmianami klimatycznymi od dawna idzie w ślimaczym tempie, a koszty bezczynności są coraz bardziej widoczne. Nie ma tygodnia bez klęski żywiołowej lub ekstremalnego zdarzenia pogodowego, które niszczą życie i źródła utrzymania wrażliwych populacji w krajach rozwijających się. Wśród ostatnich nieszczęść jest niszczycielskapowódź w Indiach spowodowana topnieniem lodowca oraz fala huraganów kategorii 4, którenawiedziłyHonduraswlistopadzie.

Stany Zjednoczone - gdzie ślad węglowy na mieszkańca jest 4-5 razywiększy niż w przeciętnym kraju o niskim lub średnim dochodzie - są głęboko zaangażowane w te tragedie. Na szczęście rok 2021 zapowiada się na rok, w którym w końcu działania klimatyczne zostaną tam przedsięwzięte, co jest wynikiem spowolnienia w globalnej branży finansowej. Dokładnie tak jest: Big Finance zaczęła działać ekologicznie, ponieważ główni inwestorzy instytucjonalni poszukują bezpiecznych, długoterminowych zwrotów na rynkach globalnych.

Wśród wielu innych pozytywnych wydarzeń, ExxonMobil, pod naciskiem Blackrock, największegonaświeciemenedżerazarządzającegoaktywami, niedawno odpisał około 20 miliardów dolarów swoich aktywów w paliwach kopalnych. Fundusz emerytalny stanu Nowy Jork - zarządzający ponad 200 miliardamidolarów - ogłosił, że wycofuje się z firm paliw kopalnych. Jak The Economist niedawno zauważył: udział firm energetycznych w indeksie S&P 500 spadł z 10% w 2011 r. do 3% obecnie, co odzwierciedla nie tylko skutki pandemii, ale także „zastrzeżenia inwestorów wykraczające poza COVID-19.”

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/RkoU55kpl