subacchi34_BRENDAN SMIALOWSKIAFP via Getty Images_janet yellen Brendan Smialowski/AFP via Getty Images

Nový finanční multilateralismus Janet Yellenové

LONDÝN – Mezinárodní měnový fond a Světová banka se vrhly do práce způsoby, které by byly ještě před rokem nepředstavitelné. Spojené státy, hlavní akcionář disponující v obou institucích právy veta, za bývalého prezidenta Donalda Trumpa dělaly pro utváření jejich politik málo (kromě občasného narušování jejich chodu). Teď se při koordinaci jejich úlohy a pomoci chudým zemím reagovat na krizi covidu-19 ujímají USA vedení.

Hrotem razícím tento přístup je americká ministryně financí Janet Yellenová. V dopise kolegům v G20 Yellenová minulý měsíc napsala, že „vyhlásit vítězství“ nad „dvojitými zdravotnickými a ekonomickými krizemi“ zapříčiněnými pandemií nemůže žádná země sama. „Teď,“ dodala, „nadešel čas stvořený pro skutky a multilateralismus.“

Dopis od Yellenové nemusí být známkou začátku nového „brettonwoodského okamžiku“, jak argumentuje výkonná ředitelka MMF Kristalina Georgievová. Je však známkou vítaného odklonu od Trumpovy bezohlednosti a nedbalosti. Usiluje přitom o reálné činy, jimž se Trumpova administrativa stavěla na odpor: posílení souboru nástrojů MMF a Světové banky, včetně zvýhodněných facilit Fondu a nové alokace jeho rezervního aktiva, zvláštních práv čerpání (SDR), s cílem zvýšit likviditu ve prospěch zemí s nízkými příjmy.

https://prosyn.org/pKyFLUYcs