Paul Lachine

Proč volit?

Jako občan Austrálie jsem v této zemi volil v nedávných federálních volbách. Totéž učinilo přibližně 95% registrovaných australských voličů. Toto číslo ostře kontrastuje s volbami ve Spojených státech, kde volební účast v prezidentských volbách v roce 2004 jen o vlas přesáhla 60%. V kongresových volbách, které připadají na polovinu funkčního období prezidenta, se přijít k volbám obvykle obtěžuje méně než 40% oprávněných amerických voličů.

Skutečnost, že tolik Australanů volí, má svůj důvod. Když ve 20. letech minulého století klesla volební účast pod 60%, uzákonil parlament povinné hlasování. A i když poté v zemi vládly nejrůznější vlády, neobjevila se žádná seriózní snaha tento zákon zrušit a výzkumy veřejného mínění ukazují, že ho podporuje přibližně 70% obyvatel.

Australané, kteří k volbám nepřijdou, obdrží dopis s dotazem proč. A ti, kdo nemají přijatelnou omluvu, jako je onemocnění nebo pobyt v zahraničí, musí zaplatit drobnou pokutu. Počet pokutovaných občanů je ovšem nižší než 1% oprávněných voličů.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/q20sjXT/cs;