A visual representation of the digital cryptocurrency Bitcoin JACK GUEZ/AFP/Getty Images

Nenaplněné sliby blockchainu

NEW YORK – Sektor finančních služeb prochází revolucí. Jejím hnacím motorem však nejsou zveličované blockchainové aplikace, jako je Bitcoin. Je to revoluce vybudovaná na umělé inteligenci, velkých souborech dat a internetu věcí.

Tisíce reálných firem pomocí těchto technologií už dnes obracejí naruby všechny aspekty finančního zprostředkovatelství. Desítky internetových platebních služeb – PayPal, Alipay, WeChat Pay, Venmo a tak dále – mají stamiliony každodenních uživatelů. A finanční ústavy dělají přesná rozhodnutí o poskytnutí či neposkytnutí úvěru nikoliv v průběhu týdnů, nýbrž v řádu vteřin díky bohatství elektronických dat o jednotlivcích a firmách. Postupem času by tyto datově podložené pokroky v alokaci úvěrů dokonce mohly eliminovat úvěrově podmíněné cyklické boomy a recese.

Také schvalování pojistek, hodnocení a řízení pojistných nároků a monitoring podvodů se zrychlily a zpřesnily. A aktivně řízená portfolia jsou ve stále větší míře nahrazována pasivními roboporadci, kteří dokážou podávat stejné nebo i lepší výkony než velkoryse placení finanční poradci, u nichž hrozí střety zájmů.

https://prosyn.org/bp58d65cs