0

Izrael podle Cipi Livniové

HAIFA – Izraelci proslulí svou neuctivostí mají sklon nazývat své vedoucí představitele křestním jménem nebo přezdívkou z dětství. Nenechte se však mýlit: Cipi (Cipora) Livniová žádné blízké přátele nemá. Její suchý styl, osobní odtažitost a nucené úsměvy z ní činí poněkud netypickou Izraelku. Možná však dnes země potřebuje právě to: atypického Izraelce za kormidlem.

V nedávných volbách předsedy strany Vpřed (Kadima) Livniová jen o vlas porazila svého soupeře Šaula Mofaze. Jejího předchůdce Ehuda Olmerta, jenž čelí lavině obvinění z korupce a nemá daleko k odstoupení, lze stěží pokládat za její nejlepší vklad do budoucna. Mimo úzké stranické mantinely však byly výzkumy veřejného mínění mimořádně laskavé: velká většina celé izraelské společnosti si v čele přeje právě Livniovou. Je to už docela dlouho, co si některý představitel státu získal tak velkou úctu. Podaří-li se Livniové přebudovat Olmertovu koalici a stát se příští premiérkou Izraele, bude mít doma i v zahraničí znamenitý počáteční kredit.

Důvodem je skutečnost, že Livniová je dokonalým zosobněním „izraelského středu“. Pochází ze srdce úspěšné a umírněné občanské společnosti, kterou obklopují extremismus a vášně.

Navzdory krátkému působení v izraelské tajné službě Mosad zůstává Livniová v militarizovaném izraelském prostředí jednoznačnou civilistkou. Vzhledem k přijatelným bezpečnostním podmínkám by se jí mohlo podařit vyvést Izrael z války k míru. Představuje občanské hodnoty, které jsou mnoha příslušníkům „izraelského středu“ společné už od doby, kdy je Theodore Herzl poprvé písemně formuloval: židovský stát musí být do morku kostí moderní a demokratický. Rabíny a vojenské představitele by měl při vší úctě držet v patřičných mezích. Patří do světa národů a měl by vážně usilovat o mír s arabskými sousedy a rovnost pro všechny občany.