Nesnáz s Polskem

„Domáháme se pouze toho, aby nám bylo vráceno, co nám bylo vzato… Kdyby Polsko neprožilo léta 1939-1945, bylo by zemí se 66 miliony obyvatel.“ Tak pravil polský ministerský předseda Jarosław Kaczyński v předvečer posledního summitu Evropské unie, když se vyvoláváním vzpomínek na Hitlerovu válku proti Polsku snažil pro svou vlast vydobýt větší volební váhu v EU.

Kaczyńského slova jsou však v rozporu s tím, co se 14. července dělo v Paříži. Na Den dobytí Bastily pochodoval malý polský kontingent po Champs-Élysées vedle příslušníků dalších 26 národních kontingentů, včetně Němců, při přehlídce evropské jednoty.

Tento kontrast dokonale vystihuje dnešní zmatené Polsko – zemi, která se sice pyšní jednou z nejvyšších úrovní kladného postoje obyvatel k EU mezi všemi členskými zeměmi, a přesto je místem, kde se nejurputněji praktikuje obrana „národních“ zájmů. Polsko dnes už není „Božím hřištěm,“ abychom použili slavného vyjádření Normana Daviese. Namísto toho se jeví spíše jako dětské hřiště: zvláštní směs komplexů méněcennosti a nadřazenosti. Problém je v tom, že polský neopodstatněný nedostatek sebedůvěry vede ke krajně nepřívětivé podobě netolerance vůči ostatním.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/kpzfMxBcs