Falešný příslib zelených pracovních míst

<><>KODAŇ – Od nutnosti reagovat na „generační výzvu“ změny klimatu už se politická rétorika odtáhla. Investice do technologií alternativních energií, například sluneční a větrné, už se neprotlačují na základě environmentálních důvodů. Namísto toho slyšíme o údajných ekonomických přínosech, především o příslibu takzvaných „zelených pracovních míst“. Ty však bohužel neodpovídají ekonomické realitě.

Centrum Kodaňského konsenzu požádalo Gürcana Gülena, zkušeného ekonoma zaměřeného na energetiku z Centra pro ekonomii energetiky při Ústavu geologie ložisek nerostných surovin Texaské univerzity v Austinu, aby posoudil „stav vědeckého poznání“, o něž se opírají definice, měření a prognózy tvorby zelených pracovních míst. Gülen došel k závěru, že tvorbu pracovních míst „nelze obhajovat jako další přínos“ dobře míněných zelených politik. Vždyť počet pracovních příležitostí, jež tyto politiky vytvářejí, pravděpodobně přinejmenším vyvažují počty pracovních míst, které ničí.

Na povrchu se tvorba zelených pracovních míst zdá přímočará. Zprovozňování většího počtu větrných turbin a solárních panelů vytváří poptávku po větším počtu stavbařů, techniků, obchodníků a odborných zaměstnanců. Ejhle: investicemi do zelených politik nejenže pomáháme klimatu, ale také snižujeme nezaměstnanost. Právě to je jádrem mnoha studií, jež politici nadšeně citují. V čem se tedy tyto analýzy mýlí?

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/eWDb4lc/cs;