4bddba0346f86f380e3f6518_pa3849c.jpg

Pád domu Murdochů

NEW YORK – Během čtyř desetiletí od doby, co amerického prezidenta Richarda Nixona pohltila aféra Watergate, politici opakovaně ignorují hlavní ponaučení z tohoto skandálu: totiž že zametání pod koberec je horší než zločin samotný. I oni podobně jako Nixon zaplatili vyšší cenu za utajování svých poklesků, než by bývali zaplatili za pouhé tyto poklesky.

Dnes konečně přichází skandál, který zmíněné pravidlo porušuje: jde o britskou aféru kolem telefonních odposlechů, která od základů otřásla tamní politikou. Bulvární list News of the World vlastněný společností News Corporation Ruperta Murdocha napíchl během posledních deseti let hlasovou schránku 4000 lidí. Jejich seznam čítá nejen členy královské rodiny, celebrity a další VIP osoby, ale i rodiny vojáků zabitých v Afghánistánu a Iráku a rodiny obětí teroristického útoku v Londýně v červenci 2005.

Všechno vyšlo najevo, když deník Guardian přinesl zprávu, že se zmíněný bulvár naboural do hlasové schránky pohřešované třináctileté Milly Dowlerové – zřejmě v naději, že získá záznamy soukromých projevů zármutku nebo zoufalství rodinných příslušníků této dívky, které by mohl použít na titulní stránce. Když se o šest měsíců později našla dívka zavražděná, rodina a policie si mysleli, že by mohla být stále naživu, poněvadž operativci z News of the World mazali vzkazy, jakmile se její hlasová schránka naplnila. (Podle Scotland Yardu Murdochovi pisálci podpláceli také středně postavené policejní důstojníky, aby jim poskytovali informace.)

https://prosyn.org/r1jGC7Pcs