Poražení nepodlehnou

HARARE: Před zimbabwskými prezidentskými volbami, které se odehrály počátkem tohoto měsíce, jsem si myslel, že pokud neproběhnou řádně, budou mít vážný dopad nejen na tuto zemi, ale na celou jižní Afriku. Přes stíny války a terorismu jsem se dovolával spravedlivých a svobodných voleb. Zimbabwané se jich nedočkali. Dostali místo nich teror.

Poslední dva roky, na jejichž konci stály tyto prezidentské volby, se Zimbabwané stali obětí intenzivní kampaně zastrasování, pronásledování a strachu, jež byla součástí sirsího programu státního terorismu Zimbabwské africké národní unie - Vlastenecké fronty (ZANU-PF) Roberta Mugabeho. Terorismus ZANU v praxi uskutečňovali ti největsí lumpové z řad veteránů zimbabwské války za nezávislost z doby před dvaceti lety, vládní milice, ale i mládež. Vsem v jejich počínání aktivně napomáhala policie.

Toto zastrasování a násilí měly za následek, že moje strana - Hnutí za demokratickou změnu (MDC) - se v rozsáhlých oblastech venkova vůbec nedostalo k voličům. Vláda prezidenta Mugabeho, mého soupeře, kromě toho stovkám tisícům voličů z měst de facto odebrala hlasovací právo, neboť nezajistila dostatečný počet hlasovacích místností. Domnívám se, že jen v těch největsích městech - Harare a Chitungwize - nevhodilo svůj hlasovací lístek do volební urny více než 360 000 voličů, a to jen proto, že se na ně kvůli frontám před volebními místnostmi nedostalo.

https://prosyn.org/Ya0JnzCcs