fc1dd90346f86f380e014a1b_ve1072c.jpg

Rozpolcená Bank of England

OXFORD – Andrew Sentance, odcházející člen Komise britské centrální banky (Bank of England, BOE) pro měnovou politiku načrtl scénář, v němž by došlo k ohrožení věrohodnosti BOE. Působí protichůdné síly, které by mohly držet inflaci výrazně nad jejím 2% cílem nejen letos a napřesrok, ale i v roce 2013.

Svízel je v tom, že každá devalvace sterlingu zvýší míru importované inflace, již nekompenzují volné kapacity v ekonomice. Jinými slovy, Spojené království má volné kapacity – výstup během recese klesl o 6,4 % a doposud se nezotavil –, ale nemá jich dostatek. Během zotavování z finanční krize roku 2008 byla tudíž inflace nad cílem BOE. A podle Sentance by nad úrovní cíle mohla zůstat i během dvou let střednědobé prognostické vyhlídky BOE.

Ještě horší je, že má-li pravdu guvernér britské centrální banky Mervyn King v tom, že inflaci převyšující cíl způsobuje inflace importovaná, zvyšování úrokových sazeb zmůže málo, pokud nevyvolá zhodnocování sterlingu, což by snížilo cenu dovozů. Jenže od devalvace sterlingu se zase očekává, že zvýšením vývozů vrátí ekonomiku do rovnováhy. Právě na to spoléhá britská vláda. Její nový Úřad pro rozpočtovou zodpovědnost předpovídá, že obchod bude v nadcházejících letech přispívat k růstu HDP tolik jako spotřeba.

https://prosyn.org/Q8gck6gcs