dr3845.jpg

Bush v Obamovi

ZÁTOKA GUANTÁNAMO, KUBA – V americkém Senátu probíhají slyšení s cílem vyhodnotit, jak by se mělo naložit s 240 zajatci, kteří jsou stále za mřížemi v zátoce Guantánamo, a co se stane s vojenskými tribunály a zadržováním bez procesu, které zavedly Bushova administrativa a jí povolný Kongres. Americký Kongres také debatuje, co bude se samotným zadržovacím táborem, jenž byl založen v roce 2002 pro muže označované za „nejhorší z nejhorších“, a to v prostředí, které Bushovi právníci záměrně koncipovali jako „právní mimoprostor“.

Nejsou však tato senátní slyšení pouhou zástěrkou nové reality, která je stejně špatná jako ta stará – a v některých ohledech ještě horší? Vojenské tribunály bez řádného procesu už opět fungují. Prezident Barack Obama sice propustil několik zajatců, zejména čínských Ujgurů, a další poslal ke skutečnému procesu do New Yorku, avšak nyní zlověstně naznačuje, že se chystá začít s „preventivním zadržováním“, které by mu dalo pravomoc zadržovat donekonečna blíže neurčený počet zajatců bez obvinění a bez procesu.

Během mé návštěvy Guantánama mi mluvčí ministerstva obrany Joe DellaVedova sdělil, že řada komisí nyní přezkoumává spisy zadržených a že tento proces potrvá do konce letošního roku. Přezkoumání rozdělí zadržené do tří kategorií: vězně v první kategorii budou soudit trestní soudy v USA, vězni ve druhé kategorii budou propuštěni a posláni do jiných zemí, zatímco ve třetí kategorii se ocitnou ti, které „nelze propustit a nelze soudit, takže musí být zadržováni na neurčito… v rámci takzvaného ‚preventivního zadržení‘“.

https://prosyn.org/NewVaoScs