Thajsko: Thaksinova klopýtající revoluce

BANGKOK: Loňský nástup Thaksina Shinawatry a jeho strany Thai Rak Thai (TRT) k moci se měl stát milníkem v thajské politice. Teď, po tvrdém zákroku proti zahraničním i domácím novinářům, se vláda premiéra Thaksina zjevně rozhodla vrátit se do thajské minulosti, k letům autoritářské vlády.

Thaksinovo volební vítězství v lednu roku 2001 zde bylo čímsi naprosto novým. Thajský politik vůbec poprvé požádal zástupy občanů, aby jej volili - za slib, že pro ně něco udělá. Pochopil (tam, kde jeho soupeři nechápali), že za uplynulých deset let došlo v zemi k zásadním změnám a že thajský národ už nemá strach požadovat změny.

Jakmile byl u moci, jmenoval do klíčových ministerstev bystré, angažované reformátory a s protestní skupinou ,,Shromáždění pro chudé", která již dva roky obléhala sídlo vlády, vyjednal ,,mírovou dohodu", na jejímž základě tato organizace budovu vyklidila. Snad nejpozoruhodnější ale je, že uskutečnil (nebo se snažil uskutečnit) celou svou volební platformu. Rolníkům ulevil na dluzích, vesnicím dal dotace a spustil program finančně dostupné zdravotní péče. Dostál také svým slibům vůči nevládním organizacím a občanským skupinám, např. když předložil zákon o obecních lesích.

https://prosyn.org/x210qvQcs