Miami hospital disinfectant wipe Joe Raedle/Getty Images

Pronásledování smrtící houby

SINGAPUR – V posledních letech se jen hrnou výstrahy před nástupem takzvaných superbacilů – choroboplodných mikrobů odolných vůči mnoha (případně všem) antibiotikům. Mnozí si však zřejmě neuvědomují, že superbacily už jsou tu – a zabíjejí lidi. Předním příkladem je Candida auris, kvasinková infekce odolná vůči řadě léků, která se začíná projevovat jako vážná celosvětová zdravotní hrozba.

C.auris byla prvně identifikována v Japonsku roku 2009, v uchu pacientky, která si stěžovala na infekci. (Auris je latinsky ucho.) Od té doby byla C. auris dokladována jako příčina infekcí ran, krevního řečiště, ucha a dýchacích cest v zemích napříč čtyřmi kontinenty, mimo jiné v Indii, Kuvajtu, Pákistánu, Jižní Africe, Jižní Koreji a zemích Jižní Ameriky.

Centra pro kontrolu a prevenci nemocí ve Spojených státech uvádějí, že od května 2013 do srpna 2016 tato kvasinka nakazila 13 lidí, z nichž čtyři zemřeli. Zůstává sice nejasné, zda k těmto úmrtím došlo v důsledku infekce C. auris, nebo celkového zdravotního stavu, ale o nutnosti vypořádat se s metlou C. auris – která vyústila v úmrtí až 70 % nakažených – není sporu.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/XwseNF6/cs;

Handpicked to read next