singer164_Muhammed Enes Yildirim_Anadolu Agency_Getty Images_Khashoggi memorial Muhammed Enes Yildirim/Anadolu Agency/Getty Images

Kupujete ropu ze Saúdské Arábie?

PRINCETON – Vražda Džamála Chášukdžího na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu dne 2. října přitáhla pozornost k saúdskému režimu a zejména k jeho faktickému vůdci, korunnímu princi Muhammadu bin Salmánovi. Do značné míry je to tím, že pod mezinárodními reflektory událost drží turecká vláda.

Nejprve saúdští představitelé uvedli, že Chášukdží konzulát opustil. Když ale turecká vláda zveřejnila hrůzné podrobnosti vraždy, přiznali nakonec, že zemřel, ale tvrdili, že jeho smrt byla neúmyslným následkem rvačky. Když turečtí představitelé předložili důkazy ředitelce CIA Gině Haspelové, saúdskoarabský státní zástupce řekl, že existují náznaky, že Chášukdžího smrt byla předem připravená. Podle hlavního istanbulského žalobce Irfana Fidana byl Chášukdží uškrcen téměř okamžitě poté, co vstoupil na konzulát, a jeho tělo bylo rozsekáno na kusy.

V reakci na Chášukdžího smrt Německo zastavilo prodej svých zbraní Saúdům a vyzvalo své spojence, aby učinili totéž. Představitelé vlád několika zemí, včetně Spojených států, odřekli účast na velkém investičním setkání, které se konalo v Rijádu. Totéž učinila řada vysokých manažerů firem, včetně výkonných šéfů JP Morgan a BlackRock.

https://prosyn.org/PdlR4L9cs