buiter13_DNY59Getty Images_modernmonetarytheory DNY59/Getty Images

Problém s MMT

NEW YORK – Moderní měnová teorie (MMT) nabízí nebezpečnou polopravdu, která je dnes, kdy vlády zoufale hledají nástroje, s jejichž pomocí by udržely ekonomiky nad vodou, obzvlášť svůdná. Názorným příkladem je nedávné prohlášení zastánkyně MMT Stephanie Keltonové ve Financial Times. Na adresu současné konzervativní vlády ve Spojeném království uvádí: „Budou mít rozsáhlé schodky. A to je v pohodě.“

Problém tkví v tom, že ač je toto hodnocení momentálně správné, nemusí být nutně správné v budoucnu. Měli bychom vlastně očekávat, že během roku po skončení omezení pohybu kvůli COVID-19 by MMT mohla padnout na ústa – začalo by to možná inflačním vzplanutím v Británii. I když ale vyloučíme tento konkrétní dopad, zahrávají si tvůrci politik s katastrofou, jestliže přijímají hlavní poselství MMT, které lze parafrázovat takto: „Deficit, šmeficit. Jednoduše posilte veřejné výdaje nebo seškrtejte daně a vzniklou nevyváženost pak monetizujte.“

Jistěže, některé součásti MMT dávají smysl. Tato teorie pohlíží na státní pokladnu (čili ministerstvo financí) a centrální banku jako na součásti jednotného celku jménem stát. Státní pokladna je oprávněným vlastníkem centrální banky (nebo, jinak řečeno, centrální banka je hotovostní přepážkou státní pokladny), z čehož plyne, že nezávislost centrální banky je iluze, zejména co se týče jejích fiskálních a kvazifiskálních operací.

https://prosyn.org/zD8BZGzcs