Mosquitoes Apu Gomes/Getty Images

Zabíjení zabijáckých komárů

SINGAPUR – Komáří jsou možné malí, ale mají silné kousnutí. Šíří množství nemocí, jako je horečka chikungunya, dengue, malárie, žlutá zimnice, západonilská horečka a virus Zika – které dohromady zabijí každý rok miliony lidí. Jen samotná malárie patří mezi největší infekční zabijáky světa (kdy je před ní pouze tuberkulóza a AIDS) a za rok 2015 zabila 429 000 lidí. Vzhledem k rozsahu problému je nezbytností rozvoje podniknout zásadní kroky pro eliminaci komárů – a nemocí, které přenášejí.

Světová zdravotnická organizace řadí komáry mezi hlavní hrozby pro veřejné zdraví, zejména v rozvojových zemích. Jak minulý rok ukázala grafika na blogu Billa Gatese, komáři jsou odpovědní za 830 000 úmrtí ročně – o 250 000 více, než způsobí sami lidé.

Kromě zásadních lidských nákladů sebou nemoci přenášené komáry nesou i velké ekonomické břemeno. U nakaženého člověka tyto náklady zahrnují léčbu a náklady za nemocnici, dopravu na a z kliniky či nemocnice, čas strávený mimo zaměstnání a spreje proti hmyzu či lůžkové sítě k ochraně proti dalšímu šíření nemocí.

https://prosyn.org/yDvXZNNcs