Cesta k altruismu

ŠEČEN, NEPÁL – „Spolupráce,“ napsal biolog Harvardovy univerzity Martin Nowak, „je architektem kreativity prostřednictvím evoluce, od buněk přes mnohobuněčné organismy až po mraveniště, vesnice a velkoměsta“. Dnes, kdy se lidstvo snaží řešit nové globální problémy, musíme nacházet nové formy spolupráce. Základem této spolupráce přitom musí být altruismus.

Touha pomáhat ostatním bez ohledu na sebe není jen vznešený ideál. Nesobeckost zvyšuje kvalitu a smysl našich životů i životů našich potomků; možná na ní dokonce závisí celé naše přežití. Musíme být natolik prozíraví, abychom si to uvědomili, a natolik smělí, abychom to vyslovili.

Lidstvo čelí třem monumentálním výzvám: zajistit slušné životní podmínky pro každého člověka, zlepšit spokojenost lidí s jejich životy a chránit naši planetu. Tradiční analýza založená na nákladech a přínosech se marně snaží uvést tyto požadavky v soulad, protože se každý z nich odvíjí v jiném časovém rámci. Stavem ekonomiky se znepokojujeme z roku na rok, své štěstí hodnotíme během celého života, zatímco z naší starosti o životní prostředí budou mít prospěch hlavně budoucí generace.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/h9KDe1o/cs;