Knokautový umělec v Bank of England

LONDÝN – Když v Kanadě prohlásíte, že jste z Londýna, místní vám často položí otázku, zda máte na mysli London v provincii Ontario, anebo Londýn v Anglii. Tato otázka mi odjakživa jde trochu na nervy, ale možná je to jen odraz mého přetrvávajícího arogantního imperiálního smýšlení.

Zanedlouho už se však možná nebudou muset ptát: v Londýně jsme teď všichni Kanaďané. Mark Carney, bývalý guvernér Bank of Canada a novopečený guvernér Bank of England (BoE), kterého jeden komentátor popsal jako muže „se vzhledem rockové hvězdy a ideálním šarmem pro PR“, vzal totiž hned v prvních týdnech město Londýn útokem.

V Threadneedle Street, kde „stará dáma“ neboli Bank of England sídlí, je změna příkazem dne. Tentam je zpozdilý starý režim inflačního cílení s jeho fixací na index spotřebitelských cen a nevšímavostí k nerovnováhám ve finančním sektoru. Místo něj nastupuje krásný nový svět „stavem podmíněného, na prazích založeného, dopředu avizovaného řízení“ doplněného o tři podmíněné „knokauty“, které by způsobily změnu tohoto řízení. Museli jsme se naučit celý nový lexikon centrální banky. Bank of England (nacházející se v srdci finanční čtvrti „Ontario nad Temží“) zkrátka zažívá opojné časy.

https://prosyn.org/BYxNPUGcs