Potraviny pro všechny

LONDÝN – Ceny potravin se v posledních deseti letech zdvojnásobily, a potravinová bezpečnost se tak opět vrátila do mezinárodní agendy. Jak dokáže svět vyprodukovat více potravin, aby uživil další miliardu lidí? Jak lze zvýšit zemědělské výnosy? Jaký je nejlepší způsob rozvoje akvakultury (obhospodařování vodních ploch)?

Toto zaměření na nabídkovou stranu bohužel opomíjí polovinu problému. Svět už dnes produkuje více než dvojnásobek objemu kalorií, který lidská populace vyžaduje. Odhadem jedna třetina celosvětové produkce potravin se vyplýtvá. V chudých zemích je ztráta potravin dána nevhodným skladováním a mezerami v nabídkovém řetězci (například absencí chlazení); také v bohatých státech se potraviny vyplýtvají v nabídkovém řetězci, ale spoustu jídla navíc vyhodí spotřebitelé.

V mnoha případech přitom není hlavním důvodem hladu a nedostatečné výživy absence potravin na trhu, nýbrž chudoba. Miliony lidí si jednoduše nemohou dovolit potraviny, které potřebují, což by možná platilo i v případě zvýšení jejich nabídky. Jedním z nejnaléhavějších úkolů potravinové bezpečnosti je proto náprava poptávkové strany tak, aby se výživné jídlo dostalo k chudým lidem – zejména k matkám a dětem, které jsou nejzranitelnější.

https://prosyn.org/7vv12zBcs