Indonesia airport zika banner Ulet Ifansasti/Stringer

Byl rok 2016 vůbec nejlepším?

DILLÍ – Podle všeobecného názoru byl rok 2016 příšerný. Řadu zemí zasáhly strašlivé teroristické útoky. Krize v Sýrii si vyžádala desetitisíce životů. Turecko zažilo sebevražedné útoky a nezdařený pokus o převrat. Ve více než sedmdesáti zemích došlo k omezení svobody. Mezi politické šoky se zařadily brexit i vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách ve Spojených státech – média ani politická elita tyto události nepředvídala. Zika byla označena za ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu. A rok 2016 byl pravděpodobně nejteplejším rokem v dějinách měření.

Při četbě názorových stránek nabývá člověk dojmu, že se svět potýká s neklidem, který přesahuje jednotlivé nepříjemné události, a že jsou lidé stále více – a nebezpečněji – rozpolcení. Pokud však uděláme krok zpátky a podíváme se na situaci s odstupem, pak je zjevné, že existuje řada důvodů k optimismu. V mnoha směrech skutečně žijeme v nejlepší době v dějinách. Ba co víc, některé věci, jimiž se kvůli nepřetržitému proudu zpráv a sociálním sítím znepokojujeme nejvíce, vůbec nejsou záležitostmi, kvůli nimž bychom neměli v noci spát.

Vezměme si otázku prohlubující se nerovnosti, která patří k nejčastěji uváděným tématům letošního roku. Jistě, v posledních dvou stoletích se rozdíl mezi nejvyššími a nejnižšími příjmy zvyšuje. To je však dáno tím, že v roce 1820 si byli víceméně všichni rovni v tom, že byli chudí jako kostelní myši. Více než 90% lidstva žilo v absolutní chudobě.

https://prosyn.org/mf4dd5Fcs