sjahmed1_ ANDREW CABALLERO-REYNOLDSAFP via Getty Images_imfplants Andrew Caballero-Reynolds/AFP via Getty Images

Błąd Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Sprawie Finansowania Klimatu

MANILA/SANTIAGO – Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) wydaje się być zdeterminowany, aby osłabić jeden z najlepszych przykładów globalnej współpracy w odpowiedzi na zakłócenia gospodarcze wywołane pandemią COVID-19 i zmianami klimatycznymi. Kurs musi zostać zmieniony jak najszybciej, zanim będzie za późno.

Przeznaczenie przez MFW w sierpniu 650 miliardów dolarów na specjalne prawa ciągnienia (SDRs, aktywa rezerwowe Funduszu) było od dawna popierane i powszechnie przyjmowane. Biorąc pod uwagę ścisłe zasady MFW, od początku było jasne, że zdecydowana większość SDR-ów trafi do krajów, które ich nie potrzebują. W rezultacie przywódcy G7 zobowiązali się do przekierowania ponad 100 miliardów dolarów swoich alokacji do „krajów najbardziej potrzebujących… pandemicznego [wsparcia] do stabilizacji ich gospodarek i osiągnięcia ekologicznego i globalnego ożywienia… zgodnego ze wspólnymi celami rozwojowymi i klimatycznymi.”

Chociaż te fundusze wydają się niewielkie w porównaniu z 17 bilionami dolarów wydanymi przez bogate kraje na wsparcie swoich gospodarek podczas pandemii, to były jednak znaczące. W październiku, zaledwie dwa miesiące po alokacji, G20 poparła plan MFW i Banku Światowego dotyczący opracowania i wdrożenia Resilience and Sustainability Trust (RST), który umożliwiłby bogatym krajom kierowanie ich przydziałów do krajów o niskich i średnich dochodach i narażonych na wstrząsy gospodarcze. Ponieważ RST można by wykorzystać do przeciwdziałania zagrożeniom związanym ze zmianą klimatu, wypełniłby rażącą lukę w finansach międzynarodowych. MFW ogłosił, że przygotuje propozycję na wiosenne spotkania w 2022 roku.

To continue reading, register now.

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

or

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

https://prosyn.org/4AWy0sgpl