Jak zamířit na Irák

Na probíhající debatě o politice vůči Iráku jsou zajímavé dvě extrémní alternativy: buď rozšířit vojenskou kampaň proti terorismu i na Irák, anebo pokračovat ve stávajícím rozpačitém přístupu k této zemi. Nic neřešící jednání o revizi sankcí OSN vůči Iráku jsou jen obměnou druhé alternativy - tedy přešlapování na jednom místě. Nicméně obě alternativy jsou nepřijatelné.

Pozemní válka proti Iráku - dotažení nedokončeného díla z války v Perském zálivu v roce 1991 - s sebou ovšem nese obrovské riziko. Arabské země, už teď sporní spojenci ve válce proti muslimům v Afghánistánu, budou ještě mnohem méně spolehlivými spojenci ve válce proti Arabům. Evropa, natož pak Rusko, se zřejmě bude držet zpátky. Perspektiva vojenského zásahu je malá.

Ovšem pokračovat ve stávajícím přístupu je rovněž problematické. To totiž znamená, že obyvatelé Iráku budou dále strádat - jak Saddámovými krutostmi, tak následky sankcí, jejichž příčinou je to, že Saddám je v zemi stále u moci. Nezměněným přístupem jako by svět navíc dával budoucím teroristům na srozuměnou, že se jim za jejich vraždění nemůže nic stát. Neschopnost Spojených států rázně odpovědět na útoky na jejich ambasády ve východní Africe a na vojenskou loď USS Cole bezpochyby přispěla k neohroženosti, s níž byly vykonány útoky z 11. září.

https://prosyn.org/ugw2jp7cs