Noam Galai/Getty Images Noam Galai/Getty Images

Ponaučení od Billa Gatese

NEW YORK – O efektivních rozvojových výdajích se od největší charitativní nadace na světě může poučit každý – od volených funkcionářů přes úředníky až po voliče a daňové poplatníky. Tato ponaučení mají přitom obzvláštní význam v době, kdy se 56 % Evropanů domnívá, že jejich vláda by se měla zaměřovat výhradně na domácí témata a nechat země přijímající pomoc, aby se s problémy vypořádaly, jak nejlépe dokážou (ve Francii, Polsku, Itálii, Maďarsku a Řecku je odpor k pomáhání ještě vyšší).

Nejčtenější britské nedělní noviny nedávno spustily petici vyzývající ke zrušení vyhrazené alokace výdajů na zahraniční pomoc (ve výši 0,7 % národního důchodu). Americký prezident Donald Trump před svým volebním vítězstvím brojil proti „posílání zahraniční pomoci do zemí, které nás nenávidějí“, čímž odrážel všeobecné přesvědčení, že pomoc je třeba seškrtat. Spojené státy na zahraniční pomoc alokují necelé 1 % federálního rozpočtu, ale průměrný Američan je přesvědčen, že toto číslo je jedenatřicetkrát vyšší.

Nadace Billa a Melindy Gatesových každoročně vynakládá víc na rozvojovou pomoc než většina bohatých vlád. Na rozdíl od volených vlád, které se musejí vyrovnávat s prioritami, které si konkurují, od diplomatických ohledů po nálady daňových poplatníků, Nadace Gatesových se může soustředit na to, co funguje nejlíp. Nikde to není vidět zřetelněji než v právě zveřejněném výročním zpravodaji Billa a Melindy, v němž podnikateli Warrenu Buffettovi vysvětlují, jak se utrácí 30 miliard dolarů, které jejich nadaci přislíbil – jedná se o největší jednotlivý dar, jaký kdo kdy dal. Upínají se na tři konkrétní oblasti investic: očkování, antikoncepci a výživu.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/LnXjjAo/cs;
 1. Television sets showing a news report on Xi Jinping's speech Anthony Wallace/Getty Images

  Empowering China’s New Miracle Workers

  China’s success in the next five years will depend largely on how well the government manages the tensions underlying its complex agenda. In particular, China’s leaders will need to balance a muscular Communist Party, setting standards and protecting the public interest, with an empowered market, driving the economy into the future.

 2. United States Supreme Court Hisham Ibrahim/Getty Images

  The Sovereignty that Really Matters

  The preference of some countries to isolate themselves within their borders is anachronistic and self-defeating, but it would be a serious mistake for others, fearing contagion, to respond by imposing strict isolation. Even in states that have succumbed to reductionist discourses, much of the population has not.

 3. The price of Euro and US dollars Daniel Leal Olivas/Getty Images

  Resurrecting Creditor Adjustment

  When the Bretton Woods Agreement was hashed out in 1944, it was agreed that countries with current-account deficits should be able to limit temporarily purchases of goods from countries running surpluses. In the ensuing 73 years, the so-called "scarce-currency clause" has been largely forgotten; but it may be time to bring it back.

 4. Leaders of the Russian Revolution in Red Square Keystone France/Getty Images

  Trump’s Republican Collaborators

  Republican leaders have a choice: they can either continue to collaborate with President Donald Trump, thereby courting disaster, or they can renounce him, finally putting their country’s democracy ahead of loyalty to their party tribe. They are hardly the first politicians to face such a decision.

 5. Angela Merkel, Theresa May and Emmanuel Macron John Thys/Getty Images

  How Money Could Unblock the Brexit Talks

  With talks on the UK's withdrawal from the EU stalled, negotiators should shift to the temporary “transition” Prime Minister Theresa May officially requested last month. Above all, the negotiators should focus immediately on the British budget contributions that will be required to make an orderly transition possible.

 6. Ksenia Sobchak Mladlen Antonov/Getty Images

  Is Vladimir Putin Losing His Grip?

  In recent decades, as President Vladimir Putin has entrenched his authority, Russia has seemed to be moving backward socially and economically. But while the Kremlin knows that it must reverse this trajectory, genuine reform would be incompatible with the kleptocratic character of Putin’s regime.

 7. Right-wing parties hold conference Thomas Lohnes/Getty Images

  Rage Against the Elites

  • With the advantage of hindsight, four recent books bring to bear diverse perspectives on the West’s current populist moment. 
  • Taken together, they help us to understand what that moment is and how it arrived, while reminding us that history is contingent, not inevitable


  Global Bookmark

  Distinguished thinkers review the world’s most important new books on politics, economics, and international affairs.

 8. Treasury Secretary Steven Mnuchin Bill Clark/Getty Images

  Don’t Bank on Bankruptcy for Banks

  As a part of their efforts to roll back the 2010 Dodd-Frank Act, congressional Republicans have approved a measure that would have courts, rather than regulators, oversee megabank bankruptcies. It is now up to the Trump administration to decide if it wants to set the stage for a repeat of the Lehman Brothers collapse in 2008.