obstfeld2_MIKHAIL KLIMENTYEVSPUTNIKAFP via Getty Images_putin MIKHAIL KLIMENTYEV/SPUTNIK/AFP via Getty Images

G20 musí říct Putinovi pravdu

BERKELEY – Příští velká zkouška věrohodnosti G20 nadejde, až (či pokud) se ministři financí a guvernéři centrálních bank sejdou na jarních zasedáních Světové banky a Mezinárodního měnového fondu ve dnech 18-24. dubna. Coby vůdčí fórum dneška pro mezinárodní spolupráci na poli hospodářské politiky bude mít G20 nahuštěný program. Mezi vrcholná témata budou patřit reakce centrálních bank na eskalující globální inflaci, přibývající důkazy o rychlé změně klimatu a koordinace zdravotní a fiskální politiky. Medvědem v místnosti ale bude brutální útok Ruska proti Ukrajině a jeho ekonomické ozvuky, v prvé řadě účinky na světové ceny potravin.

Přes některé důležité úspěchy věrohodnost G20 podlomilo v posledních letech několik zřetelných nezdarů. Za administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa byla komuniké G20 pravidelně rozřeďována, až téměř ztrácela smysl. V poslední době se skupině nepodařilo zformulovat efektivní globální reakci na covid-19, natož se připravit na budoucí pandemie.

Ve světě čím dál globalizovanějších výzev je věrohodnost G20 důležitou hodnotou. Věrohodnost je ale těžké získat a snadné ztratit, takže nadcházející schůzka by mohla být přelomová. Ke krizi na Ukrajině členové G20 zatím přistupují velice různě, jak co do veřejných vyjádření, tak politických přístupů. Zatímco Spojené státy a jejich spojenci zareagovali podstatnými sankcemi, 38 zemí, včetně Číny, Indie a Jižní Afriky, se nedávno zdrželo hlasování o rezoluci Valného shromáždění Organizace spojených národů, která kritizovala Rusko a požadovala humanitární přístup na Ukrajinu.

https://prosyn.org/A1JwYBVcs