almashat1_ KHALED DESOUKIAFP via Getty Images_egypt solar power KHALED DESOUKI/AFP via Getty Images

Wspieranie Agencji Klimatycznych Tam, Gdzie Ma to Znaczenie

KAIR - Różnica między zasobami niezbędnymi do osiągnięcia zerowej emisji gazów cieplarnianych netto do 2050 r. a zasobami, które są obecnie dostępne, wynosi biliony dolarów - i wciąż rośnie. Ponieważ wiele gospodarek rozwijających się i wschodzących traci grunt pod nogami w następstwie pandemii, należy zmobilizować kapitał publiczny i prywatny, aby przyspieszyć działania łagodzące i adaptacyjne. Wymaga to jednak od rządów opracowania wiarygodnych planów osiągnięcia globalnych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju, samodzielnego opracowania i wdrożenia tych polityk oraz zapewnienia sprawiedliwego podziału kosztów i korzyści wynikających z ich strategii.

Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, która odbyła się w listopadzie ubiegłego roku w Egipcie (COP27), nazwana "wdrożeniową konferencją COP," położyła podwaliny pod bardziej sprawiedliwy i solidny system finansowania działań związanych z klimatem. W "przewodniku" z konferencji wezwano społeczność międzynarodową do realizacji programu transformacji, który uwzględnia krajowe priorytety krajów rozwijających się i zapewnia sprawiedliwy dostęp do zasobów finansowych i technicznych. W definicji sprawiedliwości klimatycznej zawarto "sprawiedliwy dostęp do jakościowego i ilościowego finansowania klimatycznego," który uwzględnia "historyczną odpowiedzialność za zmiany klimatu" i "wspiera odporne ścieżki rozwoju, nie pozostawiając nikogo w tyle."

Mając to na uwadze, Egipt uruchomił program inwestycyjny Nexus of Water, Food, and Energy podczas COP27, zapewniając praktyczny i możliwy do powielenia model zapewnienia sprawiedliwej transformacji netto-zero poprzez koncepcję "platform krajowych" NWFE. Platformy te mają pomóc krajom w budowaniu zdolności państwowych i podkreślają znaczenie agencji krajów rozwijających się (lub "własności" w żargonie).

NWFE (wymawiane jako "nuafiy," co po arabsku oznacza "wypełnianie zobowiązań") opiera się na zobowiązaniach Egiptu w ramach porozumienia klimatycznego z Paryża z 2015 r. i ma na celu przyciągnięcie wsparcia finansowego dla programu rozwoju kraju przy jednoczesnym przyspieszeniu działań na rzecz klimatu. Zainteresowane strony obejmują wielostronne banki rozwoju (MDBs), takie jak Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Afrykański Bank Rozwoju, Europejski Bank Inwestycyjny i Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych.

Platforma NWFE obejmuje kilka priorytetowych projektów dotyczących wody, żywności i energii - wszystkie wybrane przez rząd egipski - o łącznej wartości 14,7 mld USD. Projekty te mają na celu zastąpienie istniejących nieefektywnych elektrowni cieplnych energią odnawialną; zwiększenie adaptacji drobnych rolników do zagrożeń klimatycznych; modernizację praktyk rolniczych w celu zwiększenia wydajności nawadniania i zwiększenia plonów; wzmocnienie odporności wrażliwych regionów; stworzenie zdolności odsalania wody; oraz ustanowienie systemów wczesnego ostrzegania.

Wykorzystując innowacyjne mechanizmy finansowania w celu mobilizacji funduszy publicznych, pomocy technicznej i inwestycji prywatnych, Egipt stara się wykorzystać swoje partnerstwa z międzynarodowymi bankami rozwoju i innymi zainteresowanymi stronami w celu przyspieszenia realizacji programu klimatycznego. Wsparłoby to zieloną transformację kraju i pokazało, że działania na rzecz klimatu i rozwój gospodarczy mogą iść w parze. Egipt może również polegać na tych partnerstwach, aby pomóc mu w stopniowym wycofywaniu "brązowej" ropy, gazu i aktywów mineralnych. Przykładowo, częściowe wsparcie finansowe ze strony Stanów Zjednoczonych umożliwi temu krajowi przekwalifikowanie (lub przejście na emeryturę) pracowników zatrudnionych przy wydobyciu paliw kopalnych.

Subscribe to PS Digital
PS_Digital_1333x1000_Intro-Offer1

Subscribe to PS Digital

Access every new PS commentary, our entire On Point suite of subscriber-exclusive content – including Longer Reads, Insider Interviews, Big Picture/Big Question, and Say More – and the full PS archive.

Subscribe Now

Jednak najbardziej innowacyjnym instrumentem mogą być zamiany długu na klimat, w ramach których Egipt otrzymuje częściowe umorzenie długu na przykład od Niemiec, w zamian za zobowiązania do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Tego rodzaju instrumenty finansowe powiązane z wynikami mogłyby zapewnić wielu krajom rozwijającym się i wschodzącym możliwość zmniejszenia ich zadłużenia lub uzyskania tanich funduszy. Wiążąc pomoc rozwojową z postępami w realizacji wspólnego globalnego celu, takie wymiany mogłyby również okazać się znaczące w łagodzeniu najgorszych skutków zmian klimatu.

Jak zauważono w raporcie z 2018 r. sporządzonym przez grupę wybitnych osobistości G20 ds. globalnego zarządzania finansowego, wspólne działania za pośrednictwem platform krajowych mogą odblokować inwestycje publiczne i prywatne w celu osiągnięcia odpornego na zmiany klimatu i zrównoważonego rozwoju. Takie platformy inwestycyjne mogą przybierać różne formy. Na przykład Partnerstwa na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej (JETPs) - po raz pierwszy wprowadzone podczas COP26 w Szkocji w 2021 r. - mają na celu skierowanie kapitału prywatnego na cele dekarbonizacji w sektorze energetycznym. Od czasu uruchomienia w RPA, JETPs zostały również utworzone w Indonezji, Indiach, Wietnamie i Senegalu.

Egipska inicjatywa NWFE stanowi użyteczny model tego, w jaki sposób kraje rozwijające się i wschodzące mogą przyspieszyć wdrażanie krajowych programów klimatycznych zgodnie z globalnymi priorytetami. Zachęcając do koordynacji między krajowymi i zewnętrznymi interesariuszami, takie programy mogą pomóc w wypełnieniu luki informacyjnej, ustanowieniu wspólnych standardów i zwiększeniu liczby projektów, które mogą być finansowane przez banki.

Sukces platformy zależy jednak od krajowej agencji, przejrzystości i odpowiedzialności w zarządzaniu tymi partnerstwami. Co najważniejsze, aby zielona transformacja była zrównoważona, musi być postrzegana jako sprawiedliwa. Przewidywalność jest szczególnie ważna dla osób ubogich, a sprawiedliwość jest niezbędna do zdobycia długoterminowego poparcia społecznego dla działań na rzecz klimatu. Aby osiągnąć te cele, rządy muszą odgrywać wiodącą rolę w finansowaniu działań na rzecz klimatu. Od tego zależy przejście na zerową emisję netto.

Z angielskiego przetłumaczyła Marz McNamer

https://prosyn.org/XhI6Z7Vpl