Strach a nenávist v Evropě

V nedávných rakouských všeobecných volbách dvě krajně pravicové strany, Svobodomyslná strana Rakouska a Svaz pro budoucnost Rakouska, získaly 29% hlasů, tedy dvojnásobek svého skóre z roku 2006. Oběma stranám jsou společné tytéž postoje k přistěhovalcům, zejména muslimům, a k Evropské unii: směs strachu a nenávisti. Poněvadž vůdci těchto dvou stran, Heinz-Christian Strache a Jörg Haider, sebou navzájem pohrdají, je málo pravděpodobné, že by se moci ujala krajně pravicová koalice. Jde nicméně o rodnou zemi Adolfa Hitlera, kde byli kdysi Židé nuceni drhnout vídeňské ulice kartáčky na zuby, než byli deportováni a vražděni, takže se jedná o znepokojivý výsledek. Nakolik znepokojivý však je?

Těchto 29% je asi o 15% víc, než populistické pravicové strany v jiných evropských zemích získají v letech, kdy se jim daří. Lídr Svobodomyslné strany Strache chce, aby vláda vytvořila nové ministerstvo, které by řídilo deportaci přistěhovalců. Muslimové jsou otevřeně znevažováni. Haider kdysi vychvaloval praxi zaměstnanosti Hitlerovy Třetí říše. Tito noví pravičáci nevyhnutelně oživují vzpomínky na úderné oddíly SA a rasové zákony.

Považovat však vzestup rakouské pravice za renesanci nacismu je omyl. Ani jedna ze stran neprosazuje násilí, třebaže některá z jejich vyjádření k němu mohou pobízet. Motivací voličů krajní pravice zřejmě není primárně ideologie, ale spíše znepokojení a zlost, jež pociťují lidé v mnoha evropských státech, včetně zemí bez nacistické tradice, jako jsou Nizozemsko a Dánsko.

https://prosyn.org/o63CjM9cs