Deon Raath Ramophosa Gallo Images/Rapport/ Deon Raath

Hospodářská agenda pro příští jihoafrickou vládu

KAPSKÉ MĚSTO – Téměř dvě desetiletí poté, co bylo zmařeno úsilí Nelsona Mandely jmenovat svým nástupcem Cyrila Ramaphosu, si jej teď členové Afrického národního kongresu (ANC) zvolili za lídra strany. Samozřejmě, Ramaphosa ještě není prezidentem Jižní Afriky. Už teď jsou ale vysoká očekávání, že hospodářská politika pod jeho vedením získá nový směr. Co tedy bude muset Ramaphosův prezidentský úřad udělat pro obnovení růstu a zajištění sociálního pokroku v zaostávajícím ekonomickém tahounovi Afriky?

Od recese v letech 2008-2009 jihoafrická ekonomika stagnuje, svazována přešlapy ve vedení země a propadem důvěry. Nezaměstnanost vystoupala na 27,7 %, nejvyšší míru za 13 let. Růst HDP bude letos činit 0,7 %, přičemž v roce 2016 dosáhl pouhých 0,3 %. Veřejný dluh stoupá a reálný příjem domácností na hlavu ustrnul. Nerovnost zůstává extrémní a sociální nespokojenost vysoká.

Nezbytné odhodlání uskutečňovat soudržné politiky zůstává prchavé, vzdor vyhlášení Národního rozvojového plánu v roce 2011. Když byl v březnu z kabinetu prezidenta Jacoba Zumy odvolán ministr financí Pravin Gordhan, šla ke dnu spolupráce mezi firemními a vládními lídry usilující o posílení klíčových reforem a zamezení poklesu úvěrového ratingu.

https://prosyn.org/pZpLGHbcs