Brexit Michael Tubi/ Getty Images

Přímá demokracie a brexit

PRINCETON – Jakou roli by měla hrát v demokracii referenda? Tato otázka se stala relevantnější než kdykoliv dříve po referendu o „brexitu“ ve Velké Británii, v němž voliči poměrem hlasů 52% ku 48% rozhodli o vystoupení země z Evropské unie – a postarali se o náhlý konec politické kariéry premiéra Davida Camerona.

Odpůrci brexitu od té doby naznačují, že jelikož referenda nemají v Británii žádné ústavní zakotvení a konečné rozhodnutí musí učinit parlament, měl by se výsledek všelidového hlasování ignorovat. Mají pravdu?

Bez ohledu na to, co si myslíme o vystoupení Británie z EU, si můžeme položit dvě další otázky, jednu všeobecnou a jednu týkající se konkrétně brexitu. Za prvé: do jaké míry by měli mít občané demokratické země možnost rozhodovat přímo v referendu, a nikoliv prostřednictvím svých volených zástupců? A za druhé konkrétněji: měli by se britští zákonodárci cítit vázáni výsledkem referenda z 23. června?

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/30mFtLQ/cs;