singer177_siraanamwong GettyImages_handsheartsvolunteer siraanamwong/Getty Images

Životy, které jste zachránili

PRINCETON – Před deseti lety jsem napsal knihu The Life You Can Save (Život, který můžete zachránit) s podtitulemJak se přičinit o ukončení světové chudoby. Tento měsíc vyšlo k desátému výročí plně revidované vydání a je k dispozici zdarma jako e-kniha a audiokniha. Kapitoly audioknihy čtou celebrity, mimo jiné Paul Simon, Kristen Bell, Stephen Fry, Natalia Vodianova, Shabana Azmi a Nicholas D’Agosto. Revize knihy mě přivedla k přemýšlení nad tím, jaký vliv dosud měla, zatímco výzkum, který byl součástí její aktualizace, mě přiměl zaměřit se na to, co se během uplynulých deseti let změnilo.

Kniha tvrdí, že u lidí příslušejících ke střední třídě v movitých zemích nestačí dodržovat tradiční mravní zásady nelhat, nekrást, neubližovat a nezabíjet. Etický život v dnešním propojeném světě obnáší pomoc lidem, kteří bez vlastního provinění trpí způsoby, jimž lze snadno předcházet nebo je lze zmírňovat.

Kniha ovlivnila řadu čtenářů tak, že změnili svůj život. Patří k nim Cari Tuna, která se svým manželem Dustinem Moskovitzem, spoluzakladatelem Facebooku a Asany, založila nadaci zaměřenou na vykonání co největšího dobra s miliardami dolarů, které jí darovali. Poskytli financování organizaci GiveWell, čímž jí umožnili rozšířit svůj tým výzkumníků, kteří rigorózně posuzují charity s cílem najít ty, které v přepočtu na dolar zachrání nebo zlepší nejvíc životů.

https://prosyn.org/TNBx0KJcs