0

Milý světe, postav se prosím Americe

Je možné ztratit lásku k vlasti? Tak jako mnozí další Američané se už dva roky soustředěně věnuji dokumentaci, odhalování a zdůrazňování zločinnosti Bushovy administrativy a toho, jak znásilňuje ústavu a právní řád – dění, které se doma často zlehčuje. Byla jsem si jistá, že až se Američané dozví, co se jejich jménem páchá, zareagují se zděšením a pobouřením.

Bushova vláda se před třemi měsíci stále držela svého ďábelského refrénu: „Nikoho nemučíme.“ Teď organizace Lékaři za lidská práva vydala zprávu dokládající traumata lidí zadržovaných Američany a i zkoušky na detektoru lži potvrzují, že byli mučeni. Na veřejnost unikla zpráva Červeného kříže: mučení a válečné zločiny. Na pultech se právě objevilo skandální odhalení The Dark Side (Odvrácená strana) od Jane Mayerové, kniha opřená o důkladný výzkum: mučení, naplánované a řízené shora. List The Washington Post předložil čtenářům skutečný videozáznam hrubého výslechu nezletilého Kanaďana Omara Khadra, zachyceného, jak s krvácejícími ranami na břiše pláče a doznává se svým věznitelům.

Pravda vyplula na povrch a je volně dostupná. Amerika ale stále podřimuje, trápí se svými kily a lelkuje v nákupních centrech.

Myslela jsem si, že po tak rozsáhlém odhalení budou před Kongresem bdít tisíce Američanů, že náboženští vůdci budou prosit Boha o odpuštění a že se objeví všelidová vlna odporu, podobná protiotrokářskému hnutí devatenáctého století. Abych parafrázovala Abrahama Lincolna, není-li nepřijatelné mučení, tak už není nepřijatelné nic.