buchholz2_Eric HindsEyeEmGetty Images_potholecautiontape Eric Hinds/EyeEm/Getty Images

Hroutí se infrastruktura – nebo jedno klišé?

SAN DIEGO – Americká infrastruktura chátrá od doby, kdy George Washington překročil mrznoucí řeku Delaware v prosakujícím člunu. Právě to, zdá se, uznávají jako „pravdu“ obě strany amerického politického spektra. Co čtyři roky nám pak tohle tvrzení připomínají prezidentští kandidáti. Naposledy demokratický uchazeč Pete Buttigieg představil infrastrukturní plán, u něhož jako zázrakem dospěl k téže cenovce ve výši bilionu dolarů, jakou v roce 2016 ohlásil kandidát Donald Trump.

Je ale americká infrastruktura skutečně tak špatná? Vždyť Amazon našel způsob jak cokoli od banánů po kapky na kašel doručit během několika hodin od chvíle, kdy zákazník odklikne zakázku. To by nikdo nedokázal v éře George W. Bushe, natož George Washingtona.

Je chyba jednoduše sečíst výmoly a rezavé mostní nýty a pak vyhlásit krizi. Ostatně ministerstvo dopravy uvádí, že počet mostů, jejichž stav je veden jako „špatný“, se v uplynulé dekádě snížil o 22 %. Nicméně měli bychom hodnotit to, co nazývám „zatížením infrastruktury“, a spíše se ptát, zda je včas doručeno víc zboží a služeb.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

Get unlimited access to PS premium content, including in-depth commentaries, book reviews, exclusive interviews, On Point, the Big Picture, the PS Archive, and our annual year-ahead magazine.

https://prosyn.org/riCjqs8cs