schmedders1_Atstock ProductionsGetty Images_climatesustainability Atstock Productions/Getty Images

Realita klimatického rizika ve finančnictví

LAUSANNE, ŠVÝCARSKO – Seniorní vědecký pracovník Hooverova ústavu John H. Cochrane v nedávném komentáři obhajuje, že „klimatické finanční riziko“ je blud. Vychází z poutavé premisy, že změna klimatu nepředstavuje pro globální finanční soustavu hrozbu, protože se – společně s postupným útlumem fosilních paliv, který je k jejímu řešení nezbytný – jedná o dění, o jehož průběhu už všichni vědí. Finanční regulaci související s klimatem považuje za trojského koně jinak nepopulární politické agendy.

S tím nesouhlasíme. V prvé řadě by člověk měl připustit souvislosti, za nichž regulace vzniká. Co se týče klimatické politiky, půdu připravil Mezivládní panel pro změnu klimatu svou šestou hodnoticí zprávou, která s vysokou mírou jistoty uzavírá, že zemské klima se mění a že příčinou jsou činnosti člověka. Ekolog William Ripple, spoluautor jiné nedávné studie o „známkách života“ naší planety, jde ještě dál: „Přibývá důkazů, že ve vztahu k významným součástem systému Země se blížíme ke zlomovým bodům anebo jsme je už překročili.“

Na rozdíl od globální finanční krize roku 2008 – kdy se sanovaly banky, které na sebe vzaly nadměrná rizika, a globální finanční regulace byla ve světle nového poznání ohledně vzájemně závislých finančních trhů důkladně revidována – vyústí nebrzděná změna klimatu v krizi s nevratnými důsledky.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading and receive unfettered access to all content, subscribe now.

Subscribe

or

Unlock additional commentaries for FREE by registering.

Register

https://prosyn.org/UUlRSNScs